ciśnienie

odczytujesz, ze dla przeplywu 0,7m3/h w rurze PE32 potrzebujesz 10mWs, czyli 10 m slupa wody, dla 0,6m3/h bedzie troche mniej - pewnie okolo 8mWs. Tam podano strate na 1000m, Ty masz 200, wiec bedzie to 1/5, czyli kolo 2mWs
- do tej straty cisnienia dodajesz strate na rurze od kolektora zbiorczego do PC - przeplyw 1.7m3/h, 50m rury PE40, czyli strata okolo 0.75mWs
- do tego dodajesz strate na samej PC (z dokumentacji PC)
- i w sumie masz z grubsza oszacowane cisnienie jakie musi zapodawac obiegowka przy przeplywie 1,7m3/h
- mozna to jeszcze przeszacowac strate ze wzgleu na wieksza lepkosc kinematyczna glikolu (chyba gdzies okolo +10% ?)
Dziwnie mało 10kPa przy 1,7m3/h (czy parownik nie jest płytowy?, co za za pompa ciepła?).
Wartości z solisa są trochę niedoszacowane. Najprawdopodobniej podane są dla chropowatości rur nowych. W czasie użytkowania chropowatość rur się zwiększa.
Wpływ gęstości można pominąć, klimatyzacja do biura   gdyż dla małych stężen jest zbliżona do wody. Minimalnie większa gęstość jest kompensowana minimalnie mniejszym dT, bo dT zależy od gęstości.
Należy jedynie uwzględnić wpływ lepkości kinematycznej, według zależności:
To jest tak szerokie zagadnienie, że trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Należy wybrać optimum techniczno-ekonomiczne, czyli kierować się rozsądkiem. Należy jedynie pamiętać, że to co mówią sprzedawcy, instalatorzy, czy materiały techniczno-reklamowe, nie zawsze musi być zgodne z interesem inwestora, natomiast zawsze jest zgodne z interesem strony sprzedającej.
kl=pierwiastek_4go_stopnia(lg/lw)
gdzie
lg- lepkość kinematyczna roztworu
lw-lepkość kinematyczna wody w temp. 20°C=1mm2/s

np. dla roztw. gl. etylenowego 30%, w temp. 0°C, lg=4,1mm2/s
kl=ok.1,4
To że będzie 1stC więcej, to nie znaczy że i 1stC więcej będzie miał glikol. Tak to jest gdy mamy do czynienia z dużą przewodnośćią cieplną lub gdy nie pobieramy ciepła z gruntu.
Bonetka, zobacz..... Jak masz np. moc PCi 8kW i moc sprężarki 2kW i moc pompy obiegowej 0,1kW to masz cop=8/2,1=3,8. Ale jeśli pompka obiegowa ma już 0,2kW, to cop wyniesie 3,6 czyli spadnie prawie o 0,2 jednostki. Śmieszne jest dlatego podniecanie się samą głębokością odwiertów, gdy prawdziwe możliwości poprawy tkwią w odpowiedniej konfiguracji dolnego źródła.
I wtedy wszyskie spadki ciśnienia na odzie należy przeliczyć na "glikolowe spadki ciśnienia":
dP=dPw*kl http://klimatyzator.eu/klimatyzacja-do-biur-i-gastronomii/
Bo jak się wierci w skale, to ma mniejsze znaczenie czy jest to 20m czy 100m i tak trzeba ciężkiego sprzętu. Natomiast do wiercenia w "lekkich" gruntach, na wioskach można poszukać ludzi, którzy ręcznie wywiercą na 10, czy 20m otwór za 1/2 lub 1/3 ceny, gdyż nie muszą uzywać potężnego i drogiego sprzętu, który musi się amotyzować. Można poszukać także studniarzy, którzy metodami półałtomatycznymi wywiercą nawet na kilkadziesiąt metrów.
Oczywiście jeśli chodzi o parownik, to należy ustalić czy spadek ciśnienia był podany dla wody czy dla glikolu. A jeśli dla glikolu to:
- jakiego typu
- o jakim stężeniu
- o jakiej temp.
Prędzej nowa pompa obiegowa ci padnie niż zwróci się jej zakup.
Oczywiscie to szacunek zgrubny, ale daje poglad na zapotrzebowanie naszego kolektora - niestety dla przypadku jednej prostej rury. Trzeba by to jeszcze przeszacowac na kolektor spiralny - bo kazda petla to jakis dodatkowy opor, ale trudno mi podac wspolczynniki. Moze ktos zna ? Do tego ewentualnie straty na kolanka, 3-niki itp, ale w porownaniu z sama rura nie bedzie to raczej duzy narzut.

Komentarze

Popularne posty